صفحه اصلي
مهندسی معدن
آزمون های آزمايشی
دوره های خانه معدن
همکاری با نهاد ها
پروژه های معدنی
اخبار
کتابخانه معدن
نمایندگی ها
درباره ما
   ENVI

معرفی نرم افزار ENVI

 

کلمه ENVI کوتاه شده عبارات The Environment For Visualizing Images مي باشد و اين نام براي سيستم نرم افزاري متحول و پيشرفته اي جهت پردازش تصاوير استفاده شده است. آنچه در ابتدا مي بايست بدانيد اين است که نرم افزار ENVIجهت انجام و اجراي برخي از نيازهاي خاص به خصوص استفاده از داده هاي ماهواره اي طراحي شده است. در اين نرم افزار مشاهده اطلاعات بصورت کامل و جامع، همچنين آناليز و پردازش تصاوير در ابعاد و اندازه هاي مختلف به نحوي کاملا کاربرپسند ارائه مي شود.

تصاویر ماهواره‌ای و فناوری دورسنجی در علوم مختلف کاربرد دارند. از توانایی های این نرم افزار ارزیابی در زمینه پی‌جویی نهشته‌های معدنی می باشد. این فناوری اغلب در مرحله شناسایی به کار گرفته می‌شود و در این مرحله تلاش می‌شود تا با حداقل هزینه و در مقیاسی کوچک، بیشترین اطلاعات از ناحیه مورد مطالعه به دست آید که این اطلاعات می‌تواند شامل نمایش تنوع سنگ‌شناسی، نواحی دگرسان، خطواره‌ها و دیگر موارد باشد. فناوری دورسنجی در برگیرنده پردازش‌های خاص تصویری جهت استخراج اطلاعات مورد نیاز از تصاویر ماهواره‌ای می‌باشد کرا انتخاب نمود. ه با توجه به هدف مطالعه می‌توان تصاویر ماهواره‌ای مناسب و همچنین روش‌های پردازش تصویر کارآمد را انتخاب نمود.

 

 

خانه مهندسی معدن


قابليت ها و مزاياي نرم افزار ENVI

يکي از قابليت هاي مهم ENVIکه آن را درميان نرم افزارهاي مشابه جهت پردازش تصاوير بي همتا نموده است اين ويژگي است که اين نرم افزار تکنيک هاي باندي(Band-Based) و فايلي (File-Based) را با توابع نرم افزاري توسعه يافته (interactive functions)ترکيب مي کند. وقتي که يک فايل اطلاعاتي داخل نرم افزار باز مي شود، باندهاي آن بصورت يک ليست بصورتي ذخيره مي شود که بتوان بوسيله کل توابع سيستم به آن دسترسي پيدا کرد. اگر فايلهاي گوناگون و متعدد باز شوند باندهاي مربوط به انواع مختلف اطلاعات مي توانند به عنوان يک گروه پردازش شوند ENVIاين باندها را بصورت پنجره هاي نمايش 8 يا 24 بيتي نمايش مي دهند.

گروههاي پنجره هاي نمايش ENVI شامل يک پنجره نمايش تصوير اصلي(main Image window)؛ يک فايل پنجره بزرگنمايي(zoom window) و يک پنجره نمايش مرورگر(scroll window) مي باشد هر کدام از اين پنجره ها قابل تغيير از نظر اندازه مي باشند.

خروجی نرم افزار  ENVIرا در زیر مشاهده می کنید.


 

 

خانه مهندسی معدن


خانه مهندسی معدن ایران

" گامی بسوی اشتغال در صنعت معدن کشور"