صفحه اصلي
مهندسی معدن
آزمون های آزمايشی
دوره های خانه معدن
همکاری با نهاد ها
پروژه های معدنی
اخبار
کتابخانه معدن
نمایندگی ها
درباره ما
   ژئوفیزیک

 

خانه معدن از پرسنلی مجرب در زمینه زمین‌شناسی، ژئوفیزیک و مهندسی معدن با مدارک دکتری و کارشناسی‌ارشد و فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های معتبر داخلی با سال‌ها تجربه در زمینه‌ اکتشاف معادن بهره می‌جوید. تا کنون اعضای این گروه با موفقیت پروژه‌های مختلفی را در زمینه‌ اکتشاف معادن فلزی و پردازش و تفسیر داده‌های ژئوفیزیکی به انجام رسانیده‌اند. اهم فعالیت‌های خانه معدن عبارتند از:


1- اکتشافات ژئوفیزیک:

 کلیه روش‌های ژئوفیزیک اکتشافی از جمله فعالیت‌های اصلی خانه معدن می‌باشد. این روش‌ها عبارتند از:

- روش شارژپذیری و مقاومت ویژه الکتریکی(IP&RS)

- روش مغناطیس‌سنجی

- روش گرانی سنجی

- روش رادار نفوذی زمین(GPR)

 

 

 

نرم‌افزارهای مورد استفاده درپردازش داده‌ها:

خانه مهندسی معدن از به روزترین نرم‌افزارهای مورد نیاز در پردازش داده‌های ژئوفیزیکی استفاده می‌کند. علاوه بر این، اعضای خانه با بهره‌گیری از توانایی‌های خود در زمینه برنامه نویسی، اقدام به تولید برخی نرم‌افزارهای خاص در جهت پردازش داده‌های مختلف ژئوفیزیکی نموده‌اند.‌

نرم‌افزارهای مورد استفاده در زمینه‌ مغناطیس‌سنجی:

نرم‌افزار Oasis montaj تولیدی شرکت Geosoft و نرم‌افزارهای پردازش داده‌های شارژپذیری و مقاومت ویژه‌ی الکتریکی: نرم‌افزار مدل‌سازی Res2dinv.

از نرم‌افزار Oasis montaj و نرم‌افزارRockGrav  جهت پردازش داده‌های گرانی‌سنجی استفاده می‌شود.

از نرم‌افزار Surpsc جهت تهیه شکل‌های سه‌بعدی از ماده‌ی معدنی و محاسبه‌ی حجم استفاده می‌شود.

 

 

 

 

2- مشاوره

راهنمائی و مشاوره در زمینه‏ های تخصصی و اکتشافی به معدن داران از جمله اقدامات دیگر ی است که توسط خانه معدن ایران ارائه می‏گردد تا با بهره ‏گیری از روشهای علمی در افزایش راندمان و کاهش هزینه ‏ها اقدام نمایند. همچنین مشاوره در زمینه ارزیابی محدوده‏ های معدنی نیز انجام می‏شود.


3- بازاریابی

 از دیگر فعالیتهای خانه معدن بازاریابی محصولات معدنی و خرید و فروش محدوده های معدنی است.

خانه معدن آماده همکاری با تمامی معادن و ارگان ها در زمینه انجام مطالعات و عملیات اکتشافی می‌باشد.


معرفی تجهیزات و دستگاه‌ها:

خانه مهندسی معدن جهت انجام پروژه‌های اکتشافی خود، از معتبرترین و دقیق‌ترین دستگاه‌های ژئوفیزیک در زمینه‌های مغناطیس‌سنجی و روش شارژپذیری و مقاومت ویژه‌ الکتریکی(IP&RS) بهره می‌برد.

 گیرنده: GDD GRX8-16 به همراه دستگاه پردازشگر PDA

فرستنده: GDD TX2 با توان 3600 وات

           خانه مهندسی معدنخانه مهندسی معدن

همچنین خانه مهندسی معدن از سیستم کابل و سوئیچ‌باکس به‌جای روش سنتی سیم و قرقره بهره می‌گیرد که این خود در اجرای سریع عملیات داده‌برداری با کمترین خطای ممکن بسیار موثر خواهد بود.

 خانه مهندسی معدن          خانه مهندسی معدن             

                                                                 موتور                                       سویچ باکس

روش مغناطیس‌سنجی:

روش مغناطیس‌سنجی یک روش بسیار کارآمد و متداول در اکتشاف کانسارهایی مانند آهن مگنتیتی است. این شرکت از یک دستگاه مغناطیس‌سنج پروتون ساخت شرکت GEM کشور کانادا مدل GSM-19T با دقت 01/0 نانوتسلا در برداشت‌های مغناطیس‌سنجی خود استفاده می‌کند.


خانه مهندسی معدن

روش شارژپذیری و مقاومت ویژه الکتریکی(IP&RS):

روش شارژپذیری و مقاومت ویژه الکتریکی نیز یکی دیگر از روش‌های متداول و معمول در اکتشاف کانی‌هایی نظیر سولفیدهای مس، سرب و ...  محسوب می‌شود و بسته به شرایط زمین‌شناسی منطقه مورد مطالعه، می‌توان این روش را برای اکتشاف کانی‌های دیگر نظیر منگنز، هماتیت، طلا و ... نیز بهره جست. این شرکت جهت برداشت‌های صحرایی در پروژه‌هایی که از این روش استفاده می‌شود از یک مجموعه از دستگاه‌های کانادایی ساخت شرکت GDD کانادایی بهره می‌گیرد. این دستگاه از توان بالایی جهت ارسال جریان(3600 وات) به درون زمین برخوردار بوده و حتی در پروژه‌هایی که در نواحی خشک ایران اجرا شده نیز سربلند بیرون آمده است.

  

نرم‌افزارهای مورد استفاده درپردازش داده‌ها:

خانه مهندسی معدن از به روزترین نرم‌افزارهای مورد نیاز در پردازش داده‌های ژئوفیزیکی استفاده می‌کند. علاوه بر این، مهندسان این خانه با بهره‌گیری از توانایی‌های خود در زمینه برنامه نویسی، اقدام به تولید برخی نرم‌افزارهای خاص در جهت پردازش داده‌های مختلف ژئوفیزیکی نموده‌اند.‌

 

نرم‌افزارهای مورد استفاده در زمینه‌ مغناطیس‌سنجی:

 نرم‌افزار Oasis montaj تولیدی شرکت Geosoft و نرم‌افزار Rockmag تولیدی شرکت زمین‌فیزیک‌معدن‌کاوان.

نرم‌افزارهای پردازش داده‌های شارژپذیری و مقاومت ویژه‌ی الکتریکی: نرم‌افزار مدل‌سازی Res2dinv ، نرم‌افزار Surfer  و نرم‌افزار Model2utm تولید شرکت زمین‌فیزیک‌معدن‌کاوان.

از انرم‌افزار Oasis montaj و نرم‌افزارRockGrav جهت پردازش داده‌های گرانی‌سنجی استفاده می‌شود.

از نرم‌افزار Surpsc جهت تهیه شکل‌های سه‌بعدی از ماده‌ی معدنی و محاسبه‌ی حجم استفاده می‌شود.

 

خانه مهندسی معدن

خانه مهندسی معدن

نتیجه‌ی مطالعات ژئوفیزیکی اکتشافی چه خواهد بود؟

هزینه‌های بسیار بالا در حفاری و استخراج معادن بر کسی پوشیده نیست و معادنی می‌توانند به فعالیت و سودآوری خود ادامه دهند که بتوانند هزینه‌های خود را به حداقل برسانند. عملیات‌های اکتشافی ژئوفیزیکی، علاوه بر این‌که از  هزینه‌های بیهوده و زائد جلوگیری می‌کند، چراغ راهنمایی در بهره‌برداری و استخراج بهینه‌تر معادن خواهند بود.

محصول فعالیت‌های اکتشافی ژئوفیزیک، نقشه‌هایی خواهد بود که موقعیت سطحی و عمقی کانی‌سازی را تعیین می‌کنند که معمولا بر اساس این نقشه‌ها، حفاری‌هایی جهت بررسی دقیق‌تر و هم‌چنین برآورد ذخیره ماده معدنی پیشنهاد می‌شود.

 

توزیع مکانی پروژه‌های انجام شده در سراسر کشور:

 

 

خانه مهندسی معدن

خانه مهندسی معدن ایران

" گامی بسوی اشتغال در صنعت معدن کشور"